Czas na kolejne dobre zmiany
Wywiad z Panem Posłem dr Andrzejem Smirnowem.
Na konwencjach przedwyborczych Prawo i Sprawiedliwość przedstawiła wiele obietnic programowych: piątka Kaczyńskiego, piątka Morawieckiego, piątka dla zdrowia Jak pan to ocenia, czemu ma służyć taki sposób prezentacji programowej.
- Taki sposób przedstawienia programu pozwala obywatelom śledzić i oceniać jego realizację. Staramy się w ten sposób budować naszą wiarygodność. Nasze "piątki" to nie obietnice. To konkretne, przemyślane i obliczone propozycje programowe z których jedne już są, a pozostałe, będą konsekwentnie realizowane.
Stanowią one pewną całość i służą realizacji określonych celów naszej strategii programowej. Jednym z najważniejszych naszych celów jest budowa takiego państwa, w którym poziom życia naszych obywateli będzie podobny do poziomu życia obywateli w bogatych krajach europejskich. Żyjemy we wspólnej Europie, otwarte są granice, otwarty jest rynek pracy. Każdy obywatel może sobie wybrać miejsce pracy i zamieszkania, które najbardziej mu odpowiada. Chodzi zatem o to aby nasi obywatele to miejsce znajdowali w naszym kraju. Temu celowi służy zarówno wzmacnianie polskich rodzin, poprzez 500 zł na każde dziecko i 300 zł na wyprawkę szkolną ale także podnoszenie płacy minimalnej zwiększanie stawki godzinowej, obniżanie podatków itp.
Konieczność podnoszenia płac może być niekorzystna dla pracodawców.
- Rzeczywiście, podnoszenie płac, korzystne dla pracowników, może doraźnie, spowodować pewne kłopoty dla pracodawców. Z tego względu podejmowane są działania zmierzające do zmniejszenia tych problemów a przede wszystkim pomocy pracodawcom w adaptacji do nowych warunków. Służy temu piątka Morawieckiego, konstytucja dla biznesu a także inne podejmowane działania zwłaszcza dla ludzi młodych wchodzących na rynek pracy. Sądzę, że w dalszej perspektywie, taka polityka, podnoszenia dobrobytu naszych obywateli będzie korzystna także dla pracodawców.
PiS mówi dużo na temat bezpieczeństwa.
- Niewątpliwie jednym z najważniejszych, a być może najważniejszym celem naszej polityki jest zapewnienie bezpieczeństwa naszemu państwu i naszym obywatelom. Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego w II Rzeczypospolitej mówił, że Polska, przy swoim położeniu geograficznym, albo będzie bardzo silna albo jej nie będzie.
My też musimy wyciągać wnioski z naszej przeszłości. Mamy agresywnego sąsiada, który usiłuje odbudowywać swoje imperium. Dlatego budujemy silną armię, wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt. Nasze lotnictwo, po uzyskaniu najnowszych samolotów F 35 stanie się jednym z najsilniejszych w Europie. Polskie zakłady zbrojeniowe realizują największe zamówienia dla naszych sił zbrojnych.
Rozbudowujemy obronę terytorialną, która nie tylko przygotowana jest do obrony naszego terytorium, ale także skutecznie pomaga w likwidacji skutków klęsk żywiołowych.
Umacniamy sojusze wojskowe, które skutecznie będą odstraszać potencjalnych agresorów. Na terenie naszego kraju stacjonują wojska NATO przede wszystkim żołnierze amerykańscy. Bezpieczeństwo energetyczne zapewniają nam zróżnicowane źródła dostaw gazu. Przede wszystkim długoterminowy kontrakt na dostawę gazu amerykańskiego dostarczanego do naszego gazoportu. Wkrótce dotrze do nas gazociąg transportujący gaz norweski. Przeprowadziliśmy nie tylko skuteczną dywersyfikację źródeł energii ale też będziemy dostarczycielami gazu do naszych południowo-wschodnich sąsiadów zwiększając ich bezpieczeństwo energetyczne.
Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów europejskich chętnie odwiedzanym przez zagranicznych turystów.
A polityka zagraniczna?
- Nasz rząd prowadzi obecnie samodzielną politykę zagraniczną mając na względzie przede wszystkim dobro naszeg kraju. Wspólnie z innymi krajami Europy środkowo-wschodniej i południowej realizuje koncepcję Trójmorza budując infrastrukturę umożliwiającą integrację i ożywienie współpracy w tym obszarze. Przyspiesza to rozwój krajów, które z powodów historycznych nie dorównywały do tej pory takim gospodarkom jak Niemcy i inne kraje Europy Centralnej.
Polityka wewnętrzna.
- W polityce wewnętrznej chcemy zapewnić zrównoważony rozwój całego kraju. W tym celu przeznaczamy duże środki na odbudowę i rozbudowę infrastruktury drogowej. Uruchamiamy zlikwidowane wcześniej połączenia autobusowe i kolejowe, odtwarzamy zlikwidowane komisariaty policji itp.
Rozpoczęły się duże i bardzo oczekiwane inwestycje strukturalne przede wszystkim przekop Mierzei Wiślanej, Centralny Port Komunikacyjny, tunel pod Świną w Świnoujściu.
Nasze plany, to nie wyimaginowane, propagandowe hasła ale konkretna i odpowiedzialna realizacja programu dobrej zmiany.
Dziękuję bardzo za rozmowę.
Andrzej Smirnow - nr 3 na liście nr 2
Dr nauk technicznych, nauczyciel akademicki. Pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Współzałożyciel i przewodniczący Solidarności na Politechnice Warszawskiej. Członek władz regionalnych i krajowych Związku.
Doświadczony parlamentarzysta. Dwukrotnie pełnił funkcje Przewodniczącego Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
W komisji Obrony Narodowej zajmuje się szkolnictwem wojskowym. W obecnej kadencji jest wiceprzewodniczącym Komisji ds. Petycji, oraz członkiem Komisji Obrony Narodowej i Komisji Senioralnej. Jest również członkiem Rady Naukowej Wojskowego Instytutu Medycznego.
Za działalność na rzecz niepodległości i rozwoju naszego Państwa został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wspólnie z małżonką Marią zostali wyróżnieni przez Prezydenta RP medalami za długoletnie pożycie małżeńskie.
Szanowni Państwo,
W związku z kończącą się kadencją serdecznie dziękuję za życzliwość,
oraz pomoc i współpracę przy rozwiązywaniu wielu trudnych spraw.
W przypadku wyboru na kolejną kadencję zamierzam
kontynuować dotychczasową działalność w komisjach sejmowych
a w szczególności pracować na rzecz doskonalenia systemu kształcenia oficerów.
/-/ Andrzej Smirnow
Z wielkim uznaniem patrzę na Pana Andrzeja Smirnowa.
Jego bogate doświadczenie, głęboka wiedza, odpowiedzialność
i sumienność w podejmowaniu służby publicznej
dla dobra ojczyzny stanowią najlepszą rekomendację, którą gorąco popieram.
/-/ Elżbieta Witek - Marszałek Sejmu RP